شیمی


.:: لوگو سایت های دوستان ::.


.:: امکانات و توضیحات ::.طراح قالب : محمد ابراهیمی
javalord.mihanblog.com
.:: by sonablog SERVICE ::.

  آخرین اخبار سایت
 

 

 

  نمونه سوال شيمي

 


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : چهارشنبه سوم خرداد 1391

حماسه سوم خرداد انتهای پاکبازی و منتهای توکل به خدا بود
 فتح آفرینی مجاهدان اسلام در اوج مظلومیت، انتهای پاکبازی و منتهای توکل به خدا را در اذهان جاودانه کرد.

 آزادی خرمشهر در عملیات بیت المقدس بعد از اشغال یکسال و نیمه توسط دشمن، احساسات و عواطف پاک ایرانیان تحت تاثیر قرار داده و وحدت و همدلی روزافزون را برای ایران و ایرانی رقم زد.

 فتح آفرینی مجاهدان اسلام در اوج مظلومیت انتهای پاکبازی و منتهای توکل را در یادها جاودان و درس امید به فضل الهی به همگان داد.

به حق روز آزادی خرمشهر روز مقاومت، ایثار و پیروزی بود زیرا صبوری، مقاومت و از خودگذشتگی برای خدا در این روز به اوج رسیده و پیروزی حاصل شیرین آن شد.

نگاه عمیق و تحلیلی به این واقعه عظیم و به کار گیری درس های آن در ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی می تواند ما را به اوج پیروزی در مقابل مستکبران برساند.

امروز جامعه اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگری نیازمند همدلی و وحدت رویه برای رویارویی با دسیسه های مستکبران است.

مدیرکل اداره تبلیغات اسلامی استان البرز ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای هشت سال دفاع مقدس، پیروزی حق علیه باطل در حماسه سوم خردادماه را به مردم ایران تبریک گفت.


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391

یادواره ۵۴ شهید پاسدار و ۵ شهید گمنام شهرستان گناباد 

سخنرات: سردار باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس

زمان: دوشنبه ۴/۲/۱۳۹۱ بعد از نماز مغرب و عشاء

مکان: مصلای نماز جمعه گناباد


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه ششم تیر 1389

بارم بندي پيشنهادي  دروس شيمي در امتحانات

 

 

      درس شیمی 1 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

12

۵/۲

5

دوم تا ابتدای ص 64

8

۵/۲

5

دوم از ص 64 تا آخر فصل

-

4

سوم

-

۵/۵

5

چهارم

-

۵/۵

5

جمع

20

20

20

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس شیمی2 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

8

2

۵/۴

دوم

7

2

3

سوم تا انتهای ص 62

5

1

۵/۳

سوم از ص 62 تا آخر فصل

-

4

چهارم

-

8

6

پنجم

-

3

3

جمع

20

20

20

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس شیمی3 و آزمایشگاه

 

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور

اول

13

۵/۶

۵/۶

دوم تا ص 63

7

۲۵/۷

۲۵/۷

دوم از ص 63 تا آخر فصل

-

سوم

-

۲۵/۶

۲۵/۶

جمع

20

20

20

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس شیمی پیش دانشگاهی 1 , 2

 

بخش

میان ترم

پایان ترم

جبرانی

اول

5

۵/۷

10

دوم

۵/۷

10

جمع

5

15

20

سوم

5

۵/۷

10

چهازم

۵/۷

10

جمع

5

15

20

 


   نمونه سوال شيمي
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : جمعه سوم اردیبهشت 1389

با سلام

 به زودي نمونه سولات شيمي براي شماو دادن نظرات شما براي ما


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388

عید رمضان آمد و ماه رمضان رفت

                                                           صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

                             حلول ماه شوال و عید سعید فطر مبارک


   نقش پل نمکی در پیلها
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه چهاردهم شهریور 1388

نقش پل نمکی در پیلها :

1 –باعث ارتباط دو محلول می شود 2- باعث خنثی ماندن دو محلول می شود .

اگر از پل نمکی استفاده نشود اولا محلول آند مثبت شده و اجازه خروج الکترون را از تیغه نمی دهد و ثانیاً محلول اطراف کاتد منفی می شود (چون یونهای مثبت کاهش یافته )و والکترون های ورودی از سیم را دفع می کند به همین علت پس از مدتی پیل از کار می افتد . پل نمکی ، محلولها را خنثی نگه داشته و از این کار جلو گیری می کند .

از طریق پل نمکی ، آنیونها به آند و کاتیونها به کاتد می روند

جنس محلول پل نمکی نباید طوری انتخاب شود که با نیمه پیلها واکنش دهد .

   نقش نمک در محلول های بافر (تامپون )
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه چهاردهم شهریور 1388


1- هر گاه یك اسید ضعیف (HA) و نمكی از آن كه با واكنش با یك باز قوی به وجود آمده، مثلا محصول واكنش اسید ضعیف فوق با سود كه نمك (NaA) می‌باشد، به نسبتهای مولی برابر در آب حل شود، چون نمك به طور كامل در آب حل و تفكیك می‌شود، درعوض مقدار تفكیك و انحلال اسید ضعیف در آب كم می‌باشد، درنتیجه غلظت یون A منفی در محلول زیاد خواهد بود و غلظت یون H مثبت در محلول اندك می‌باشد. در این شرایط Ph محلول برابر pk اسید می‌باشد.
به عنوان مثال بافری از اختلاط استیك اسید و سدیم استات را در نظر بگیرید كه از هر دو ماده با غلظت یكسان 00/1 مولار در محلول وجود دارد. چون نمك به طور كامل تفكیك می‌شود، غلظت یون استات در محلول زیاد است. از طرفی چون اسید ضعیف كم تفكیك می‌شود، پس غلظت یون H+ یا هیدرونیوم در آب كم بوده و درعوض غلظت خود اسید در محلول زیاد است. به طوریكه مقادیر مولكولهای استیك اسید و یون استات نسبت به مقدار یون هیدرونیوم (H+) تقریبا" 50000 مرتبه بیشتر است:
HC2H3O2 = H+ + C2H3O2-
1.0 M 1.8 * 10**-5 M 1.0 M
پس مشاهده می‌فرمائید كه نقش نمك در محلول بافر ، بالا بردن غلظت یون استات در محلول می‌باشد، چون اگر نمك در محلول وجود نمی‌داشت، غلظت یون استات و یون هیدرونیوم در محلول برابر و هر دو اندك می‌بود و محلول نمی‌توانست نقش بافر را ایفا كند.
حال بینیم مگر در محلول بافر چه اتفاقی می‌افتد؟ محلول بافر محلولی است كه با افزودن مقدار كمی اسید یا باز قوی به این محلول، pHمحلول تغییر محسوسی نمی‌كند، در حالیكه چنانچه همین مقدار باز به یك محلول كلریدریك اسید اضافه گردد، pHمحلول به مقدار زیادی جابجا می‌شود. مكانیسم عمل به این صورت است كه چنانچه مقدار كمی یون هیدرونیوم به محلول بافر اضافه گردد، منبع فراوان یون استات (حاصل تفكیك نمك) ، آن مقدار یون هیدرونیوم را سریعا" به استیك اسید تبدیل می كند و درنتیجه یون هیدرونیوم به صورت آزاد رها نمی‌شود تا pHمحلول را كاهش دهد.
چنانچه به این محلول تامپون یا بافر، مقدار كمی یون هیدروكسید اضافه گردد، یونهای هیدروكسید ورودی، مقدار مساوی از یون‌های هیدرونیوم را خنثی می‌كند، درنتیجه مقدار فراوان استیك اسید موجود در محلولریا، به وسیله تفكیك، مقدار یونهای هیدرونیوم حذف شده را جایگزین خواهد كرد و درنتیجه Ph محلول در رقمی نسبتا" ثابت محفوظ می‌ماند.
پس در عمل محلول بافر، غلظت فراوان اسید و نمك نقش مهم را ایفا می‌كند.

  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه چهاردهم شهریور 1388

رابطه هندرسون _ باخ

بافرهایی نیز می‌توان تهیه کرد که در آنها نسبت غلظت الکترولیت ضعیف به غلظت یون مشترک 1 به 1 نباشد. از این روش می‌توان برای بدست آوردن بافری که PH یا POH آن با اسید یا باز ضعیف تفاوت دارد، استفاده کرد. رابطه هندرسون باخ این نوع بافر را توجیه می‌کند:بطور کلی برای یک بافر موثر ، نسبت غلظت جز مولکولی به غلظت جز یونی باید بین 0.1 و 10 باشد. بنابراین برای تهیه یک بافر موثر می‌توان از استفاده کرد. برای مثال ، می‌توان بافری از اسید استیک و استات تهیه کرد که در آن مقادیر دلخواه PH بین 3.74 و 5.74 را داشته باشد، زیرا مقدار اسید استیک برابر 4.74 است.

   تبریک ماه رمضان
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه چهاردهم شهریور 1388

ماه رمضان ماه بندگی وعبودیت خدا ونیز میلاد با سعادت کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) بر همه شیعیان و دوستداران اهل بیت مبارک.

بگذر تو ز لغزش و خطایم یا رب                برهان ز کشاکش قصایم یا رب

عذرم بپذیر از کرم ای عزت بخش              منما هدف تیر بلایم یا رب


   روش تهیه Ne نئون ( Neon )
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه نهم شهریور 1388

   Ne
   نئون ( Neon ) : نمايي از عنصر نئوننئون عنصری گازی باظواهر فیزیکی بی بو ، بی رنگ که تحت تاثیر ولتاژبالا ،رنگ قرمز روشن دارد .این عنصر در سال 1898 توسط شیمیست اسکاتلندی William ramsay کشف گردید . نئون عنصر بسیار ساکنی است وبه شکل هیروژن ناپایدار است.در فضای خالی لوله ، نئون با رنگ نارنجی مایل به قرمز می تابد .نئون از گازهای نادر است .نئون در اتمسفر به نسبت 1در 6500جزء وجود دارد و جدایش ان از هوا انجام می شود.

عنصر نئون جز عناصر کمیاب است و میزان فراوانی آن در اتمسفر حدود 1 در 65000 است. این عنصر را از مایع شدن هوا و جداسازی گازهای موجود در هوا توسط عمل تقطیر جز به جز به دست می آوردند.
نئون طبیعی مخلوطی از سه ایزوتوپ است. 6 ایزوتوپ ناپایدار از این عنصر نیز شناخته شده است.
نئون عنصری بی اثر است و میلی به واکنش ندارد تنها ترکیب این عنصر با عنصر فلوئور گزارش شده است. یونهای Ne+, (NeAr)+, (NeH)+, (HeNe+) توسط مطالعات طیف سنجی و نوری شناخته شده اند. نئون همچنین ترکیب ناپایدار هیدراته دارد.
نئون برای روشن تابلوهای تبلیغاتی بزرگ همچنین در لوله های موج سنج و تیوپهای تلویزیون و فشارسنجهای ولتاژ بالا کاربرد دارد. نئون و هلیوم برای ساخت لیزرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند. نئون به صورت مایع در بازارهای تجاری در دسترس است و در صنایع برودتی و یخچال سازی نیز کاربرد دارد.
قیمت این عنصر حدود 2 دلار در لیتر است.

اثرات نئون بر سلامتي انسان :
ميزان پرتودهي: گاز نئون با تنفس جذب بدن ميشود.
خطر تنفس: در هنگام آلودگي اين مايع خيلي سريع تبخير ميکند و سبب ميشود که حالت فوق اشباعي در هوا ايجاد شود و در نواحي که اين گاز انتشار يافته باعث خفگي ميشود.
تاثير اين عنصر بر روي سيستم تنفسي به گونه اي است که در فرد ايجاد خفگي ميشود. در صورت تماس دست با اين عنصر يخزدگي بافتهاي بدن رخ ميدهد. در صورت ريخته شدن مايع عنصر نيز يخزدگي اتفاق مي افتد.
اين گاز جز گازهاي بي اثر است. با تنفس مقدار قابل توجه اين گاز علائمي همچون سرگيجه، تهوع، استفراغ، بيهوشي و مرگ مشاهده ميشود. مرگ در صورتي رخ ميدهد که فرد در حالت بيهوشي قرار بگيرد و نتواند از خود در برابر اين گاز محافظت کند. زمانيکه ميزان اکسيژن محيط پايين باشد، طي چند ثانيه مرگ اتفاق مي افتد.
اثر گازهاي اختناق آور اين است که سبب کاهش فشار جزيي اکسيژن محيط ميشوند. قبل از ديدن علائم خاصي، مقدار اکسيژن ممکن است تا 75 درصد مقدار معمولي اش در هوا کاهش يابد. چنين شرايطي زماني در محيط حاکم ميشود که غلظت گاز نئون افزايش يافته و 33 درصد از هوا را گاز نئون تشکيل دهد. زمانيکه اين غلظت به 50 درصد برسد، علائم خاص بروز ميکنند. غلظت 75 درصد گاز نئون طي چند دقيقه اثر کشنده خود را در محيط اعمال ميکند.
علائم: اولين علائم خفگي با تنفسهاي سريع و شديد و کمبود اکسيژن همراه است. هوشياري فرد کاهش مي يابد و عضلات فعاليت خود را از دست ميدهند. به تدريج کليه حواس پنجگانه از بين ميروند. ناپايداري روحي اتفاق مي افتد و فرد احساس خستگي شديد ميکند. به تدريج که خفگي ادامه مي يابد، تهوع و استفراغ در فرد رخ ميدهد و با از دست دادن هوشياري تشنج کرده و در کما فرو ميرود و در نهايت به مرگ فرد منتهي ميشود.

اثرات نئون بر محيط زيست :
نئون جز گازهاي اتمسفري ناياب است و از نظر شيميايي غير سمي و خنثي ميباشد.
نئون باعث آسيبهاي اکولوژي نميشود.خواص فیزیکی و شیمیایی و عنصر نئون :
عدد اتمی:10
جرم اتمی: 20.1797
نقطه ذوب C°248.59-
نقطه جوشC°246.08-
شعاع اتمی pm: 38
ظرفیت:8
رنگ: بی رنگ
حالت استاندارد: گاز
نام گروه: 18
انرژی یونیزاسیون Kj/mol 2080
شکل الکترونی: 2s22p6He
دانسیته: 0.8999
گرمای فروپاشی Kj/mol 0.3317
گرمای تبخیر Kj/mol 1.74
گرمای ویژه: J/g Ko 1.030
دوره تناوبی:2

شماره سطح انرژی : 2
انرژی اولیه : 2
انرژی ثانویه : 8
شماره ایزوتوپ : 3

ایزوتوپ :
ایزوتوپ نیمه عمر
Ne-20 ثابت
Ne-21 ثابت
Ne-22 ثابت


منابع : هوای مایع
کاربرد : ظرفیت خنک سازی نئون 40برابر بیشتر از هلیوم مایع و3برابر بیشتر از هیدروژن مایع است به همین دلیل از نئون مایع به عنوان خنک کننده استفاده می شود . برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی بکار می رود ، برای ایجاد رنگهای مختلف روشنایی در لامپها از نئون استفاده می شود .
برای ساخت صفحه تلویزیون و ویو متر استفاده می شود .

 

 

 
   استخراج کافئین از چای
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388

 

  استخراج کافئین از چای

 

  50گرم چای را در یک بشر یک لیتری ریخته با 500 میلی لیتر آب حدود 25 دقیقه بجوشانید. در یک بشر دیگر به وسیله پارچه آنرا صاف کنید و در همان حال ظرف محلول صاف شده باید روی اجاق باشد تا محلول سرد نشود. همراه با به همزدن 150 میلی لیتر محلول 10% بازی استات سرب به آن اضافه کنید. تانین رسوب میکند. محلول گرم را صاف کنید. محلول را با اسید سولفوریک رقیق واکنش دهید تا سولفات سرب رسوب کند. رسوب را صاف کنید. به محلول 5 گرم کربن اکتیو اضافه کنید و حرارت دهید تا حجم آن حدود 200 – 150 میلی لیتر بشود. محلول را صاف کنید و با 25 میلی لیتر کلروفرم تکان دهید. لایه کلروفرم را در قیف جدا کننده جدا کنید. استخراج با 25 میلی لیتر کلروفرم را 3 مرتبه انجام دهید. به وسیله تقطیر، بیشتر کلروفرم را خارج کنید. باقی مانده را در مقدار کمی آب گرم حل کنید و محلول را با تبخیر آهسته فشرده کنید. کافئین مانند رشته های ابریشم جدا میشود. محصول کافئین با یک مولکول آب همراه است که اگر تا 100 درجه سانتیگراد آنرا گرم کنید آبش را از دست میدهد. راندمان و نقطه ذوب آنرا تعیین کنید.

 
 

 


   چاي سبز
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388

  

  •چاي سبز

 

  براي تهيه چاي سبز ، برگ سبز را پس از پلاساندن و مالش ، خشك نموده و پس از بسته بندي به بازار عرضه مينمايند. اين نوع چاي كه بوسيله بعضي از خانواده ها مصرف ميشود معمولاً با گياهان معطر مجاور ميكنند تا عطر آنها را بگيرد. گاهي اين نوع چاي را با هل دم مي‌كنند. اين نوع چاي عمدتاً در كشورهاي روسيه و ژاپن توليد ميگردد.

چاي سبز يك نوشابه بدون كافئين و پيشگيري كننده از حمله قلبي ، سرطان و بسياري از بيماريها شناخته شده است . اين چاي داراي خاصيت ضد چربي و تقويت كننده اعصاب  و حافظه مي باشد .

مصرف چاي سبز عامل جذب ويتامين ها وآهن  ، بازدارنده رشد سرطانها ، بازدارنده ابتلا به بسياري بيماريها ، ايجاد آرامش و تقويت سيستم عصبي مي باشد .

جهت دم كردن چاي سبز دماي آب بايد 85- 80 درجه سانتيگراد باشد . معمولاً هرچه كيفيت چاي سبز بالاتر باشد دماي آب نيز كمتر باشد.

چاي سبز بعنوان يك آنتي اكسيدان بسيار قوي بعلت داشتن تركيبات شيميايي نظير كاتشين ، تي آيين و ... در درمان سرطانهايي نظير پوست ، ريه ، تخمدان ، پروستات ، سينه ، معده و خون از طريق كاهش اندازه تومورهاي سرطاني نقش موثري دارد . همچنين در جلوگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي و كاهش كلسترول هاي LDL و ويروسهاي آنفولانزا نقش مهمي را ايفا مي كند . از ديگر خواص آن مي توان به افزايش هوشياري و بيداري ، كاهش چربي و وزن ، استحكام استخوانها و جلوگيري از التهاب مفاصل و عفونت لثه و خرابي دندانها اشاره نمود ..

 
 

 


   آمفوتر
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388

آمفوتر ماده‌ای است که می‌تواند به عنوان اسید یا باز در واکنش‌های شیمیایی شرکت کند.

برای نمونه آمینواسید‌ها ،  پروتئین‌ها و آب آمفوتر هستند. همچنین اکسید شماری از فلزها (مانند روی، آلومینیوم، سرب، قلع و بریلیم) و بیشتر شبه‌فلزها ویژگی آمفوتری دارند.

برای نمونه اکسید روی بسته به پی‌هاش محلول خاصیت متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

  در اسیدها:                                 ZnO + 2H+ à Zn2+ + H2O

دربازها:                             ZnO + H2O +2OH- à [ Zn(OH)4]-2

از این ویژگی می‌توان برای جدا کردن کاتیون‌های گوناگون مانند جداکردن روی از منگنز سود جست.


   آب ژاول
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : یکشنبه بیست و پنجم مرداد 1388

 

آب ژاول محلولی است از ۱۰ تا ۱۶ درصد هیپوکلریت سدیم (‏NaClO‏) در آب. این محلول را برتوله، کشف کرد و چون ‏نخست در محله ژاول پاریس تولید می‌شد، به آب ژاول معروف شد.‏

آب ژاول ماده‎ای سمی است. رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است. آب ژاول را برای گندزدایی و بوزدایی به ‏کار می‎برند. از این ماده در صنعت به عنوان رنگ‏‎زدا و سفید‏کننده پارچه و خمیر کاغد استفاده می‏‎شود. در خانه‎‏ها برای ‏ضد‏عفونی کردن سبزی‏ها و سفید کردن رخت‏ها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می‏کنند. این محلول با ‏نام‏های گوناگون در بازار به فروش می‏رسد. خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می‌باشد.

آب ژاول را از دمیدن گاز کلر درمحلول سدیم هیدروکسید تهیه میکنند. از جمله تست هایی که روی آب ژاول انجام ‏می‌شود تعیین مقدار کلر آزاد وتعیین مقدار ‏NaOH  است.‏

آب ژاول محلولی ناپایدار است ودر اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهد.‏
تولید به روش تزریق گاز کلر:

NaOH + Cl2 à NaClO +NaCl + H2O

همانطور که از واکنش بالا پیداست، چنانچه گاز کلر را در محلول سود سوزآور وارد کنید، آب ژاول تولید میشود. تمامی مخازن و لوله‌های داخل آن که برای تولید مایع سفید کننده بکار میروند باید از جنس PVC باشند، زیرا گاز کلر در مجاورت با رطوبت با هر فلزی ترکیب میشود.

در داخل مخزن سود را میریزند و از پایین گاز کلر را وارد میکنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود بسیار زیاد است، به همین دلیل گاز کلر در خلال زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن میرسد، جذب میشود.

در اینجاست که هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن کمتر باشد نشاندهنده این است که واکنش دارد بخوبی صورت می‌گیرد.

آنچه در رابطه با تهیه آب ژاول به روش فوق اهمیت دارد، دقت در کنترل، به هنگام تولید آن است زیرا چنانچه تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و بسرعت دما بالا می‌رود و محصول از بین میرود. حسگری که اوپراتور واحد تولید آب ژاول را در قطع به موقع تزریق گاز کلر یاری می دهد ORP نام دارد و بر اساس اکسایش /کاهش کار می کند.

اگر pH به حدود ۱۲ تا  2/12 برسد واکنش پایان یافته‌است. از آنجائیکه هرچه محیط سردتر باشد واکنش نیز بهتر صورت میگیرد بایستی دقت شود تا دما از ۴۲ درجه سانتیگراد بالاتر نرود. در یک تولید نرمال، گاز کلر از حدود ۲۰ درجه شروع شده و در دمای ۴۲ درجه پایان می‌گیرد. آز جمله شركتهي توليد كننده عمده آب ژاول در ايران ميتوان به پتروشيمي شيراز وپتروشيمي بندر امام اشاره كرد.

 


   بعثت پیامبر
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه بیست و نهم تیر 1388

از بعثت او جهان جوان شد                                 گیتی چو بهشت جاودان شد

این عید به اهل دین مبارک                                    بر جمله ی مسلمین مبارک


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : جمعه بیست و ششم تیر 1388

فرا رسیدن سالروز شهادت باب الحوائج حضرت امام موسی کاظم را به شما مسلمانان و شیفتگان آن حضرت تسلیت می گویم.وامیدوارم پیرو راه آن امام همام باشیم.

   پدر علم شیمی
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه پانزدهم تیر 1388

پدر علم شیمی

مسئله ای است که اخیرا کشف شده و آن این است: مردی است در تاریخ اسلام به نام " جابربن حیان " که احیانا به او " جابر بن حیان صوفی " می گویند، او هم یکی از عجایب است. ابن الندیم در " الفهرست " جابربن حیان را یاد کرده و در حدود صد و پنجاه کتاب به او نسبت می دهد که بیشتر این کتابها در علوم عقلی است، و به قول آنروز در کیمیاست (در شیمی است) در صنعت است، در خواص طبایع اشیاء است، و امروز او را پدر شیمی دنیا می نامند. ظاهرا ابن الندیم می گوید او از شاگردان امام جعفر صادق است. ابن خلکان نیز که او هم سنی است از جابربن حیان نام می برد و می گوید: کیمیاوی و شیمیدان و شاگرد امام صادق بود. و دیگران نیز همین طور نقل کرده اند. و این علوم قبل از جابربن حیان هیچ سابقه ای در دنیای اسلام نداشته، یکدفعه مردی به نام " جابربن حیان " شاگرد امام صادق پیدا می شود و اینهمه رساله در این موضوعات مختلف می نویسد که بسیاری از آنها امروز ارزش علمی دارد. راجع به جابربن حیان خیلی بحث کرده اند، مستشرفین معاصر خیلی بحث کرده اند، همین تقی زاده، نیز خیلی بحث کرده است. البته هنوز خیلی مجهولات راجع به جابربن حیان هست که کشف نشده است. حال آنچه که عجیب است این است که در کتب خود شیعه اسمی از این آدم نیامده، یعنی در کتب رجال شیعه (ابن الندیم شاید شیعه باشد)، در کتب فقها و محدثین شیعه اسمی از این آدم نیست. یک چنین شاگرد مبرزی امام صادق داشته که احدی نداشته است.

قسمتی از این مطلب از مجهولات تاریخ است و هنوز تاریخ نتوانسته آن را صد در صد روشن کند. آن مقدار که هست همین است که این درسها را از امام صادق آموخت. البته هستند افرادی که به او اعتماد ندارند و می گویند جابربن حیان دوره اش اندکی متأخرتر از امام صادق است. آنها هم که می گویند متأخرتر است می گویند او شاگرد بعضی شاگردان امام صادق بوده است. ولی به هر حال آنهایی که نوشته اند و به همین مسئله اعتماد دارند به همین عنوان نوشته اند که او این درسها را از امام صادق فرا گرفت. و عمده این است که این علوم قبل از او سابقه نداشته است، و این نشان می دهد که حضرت شاگردان مختلفی در قسمتهای مختلف داشته اند. همه افراد (یک ظرفیت روحی و فکری ندارند) چنانکه حضرت امیر به کمیل بن زیاد می فرمود: «ان ههنا لعلما جما لو اصبت له حملة»؛ علم فراوانی دارم، افسوس که آدم مستعدش را پیدا نمی کنم. و بعد فرمود: پیدا می کنم، یکی مستعد و باهوش است اما حقه باز و دنیاطلب، می خواهد دین را وسیله مادی قرار دهد، و یکی مقدس و متدین است ولی احمق است و استعداد علمی ندارد. یک آدمی که هم استعداد علمی داشته باشد و هم استعداد اخلاقی پیدا نکردم.          

 

 


   هواپیمایی که به کمک نور لیزر تغذیه می شود
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388

هواپیمایی که به کمک نور لیزر تغذیه می شود:

دانشمندان ژاپنی توانستند هواپيمای درست شده از ورقه های آلومينيم راتوسط اشعه ليزر تغذيه کنند.

اين آخرين سطح پيشرفت است؛«يک هواپيمای تغذيه شده بوسيله اشعه ليزر»

اين پرنده توسط محققان در ژاپن طراحی شده است و يک پرواز آزمايشی موفق در کارنامه خود دارا می باشد.

اين تيم مبتکر اميدوار است روزی صدای ناوگانهايی از اين نوع هواپيما از آسمان حتی در شرايط بد آب و هوايی به گوش برسد.

تاکاشي ياب و تيم همراهش که عضو سازمان تکنولوژی توکيو می باشند، توانستند هواپيمای خود را توسط تابش ليزر معمولی تغذيه کنند.

اين هواپيما توانست در يک مسير منحنی و به صورت بسيارخوب وباسرعت 1.4 متر بر ثانيه به هوا برخيزد. اين وسيله را می توان از راه دور و تازمانی که بتوان نور ليزر را بر روی آن متمرکز کرد تغذيه کرد.

محققان همچنين اميدوار هستند که بتوانند توسط نيروی ليزر حرکت هواپيما را کنترل کنند. يک روش به اين صورت است که می توان توسط اشعه ليزر، به بعضی قسمتهای هواپيما نيرو (ضربه) وارد کرد و در روشی ديگرمی توان بال ها را با آلياژهايي درست کرد که هنگام گرم شدن تغييرشکل دهند و در اين صورت می توان با استفاده از ليزر به گرم کردن بال ها پرداخته و درنتيجه تغيير شکل دلخواه را در آنها بوجود آورد و در مجموع حرکت هواپيما راکنترل کرد.

منبع سوخت:

تيم در حال بازبينی طرحی بود که 31 سال پيش برای اولين بار ارائه شده بود. در سال 1972 يک مهندس آمريکايی به نام Arthur Kantrowitz اين طرح را ارائه کرده بود، در اين طرح اگر اشعه ليزر را روی يک ماده (سوختی که روی بدنه هواپيما قرار می گيرد) متمرکز کنيم، می توان يک جت از گازهای خروجی توليد کنيم که باعث جلو راندن هواپيما شود، درست مثل موتور های جت معمولی امروزی.

سر انجام در سال 1997 محققان در آزمايشگاه Air Force Research کاليفرنيا توانستند با توجه به اين طرح و ياری گرفتن ازليزر مادون قرمز پرقدرت يک هواپيمای نعلبکی شکل آلومينيومی کوچک را برای چند ثانيه به حرکت در آورند. به اين صورت که ضربات ليزر توانست هوا را در محفظه ورودی، به پلاسمای با فشار بالا (High-pressure plasma ) تبديل کند. Thrust حاصله توانست اين هواپيمای کوچک سبک را بلند کرده و صد ها پا آن را به بالا ببرد.

درضمن اين طرح پروژه ی NASA برای امکان استفاده از نيروی رانشی ليزر به عنوان يک روش کم هزينه برای تغذيه ماهوارهای کوچک نيز بوده است.

Yabe و همکارانش در آينده قصد انجام طرح های بزرگتری را دارند، زيرا پرنده آنها از تکه فويل های آلومينيومی که فقط دارای چند گرم وزن وپهنای چند سانتيمتر است درست شده است، و سوخت آن توسط پوشش پليمر اکريليک و يا قطرات آب که روی فويل ها جا داده شده است تامين می شود.

لازم به تذکر است که پوشش پليمر اکريليک نيروی thrust بيشتری توليد مي کند در حالی که قطرات مايع را می توان توسط يک منبع که امکان قرار گرفتن در داخل هواپيما را دارد تامين کرد تا از اين طريق بتوان نيروی thrust مستمر را در حين پرواز توليد نمود.

tebyan
__________________

 
Afra آفلاين است    


   گاز مایع LPG
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388

گاز مایع LPG

مخلوطی ازپروپان وبوتان که برای آسانی مصرف درصد مخلوط در فصول مختلف سال تغییر می کند داده می شود.

با توجه به شرایط جغرافیایی گاز مایع به شرح زیر انتخاب شده است:

فصل پروپان بوتان
بهار ۳۰درصد تقریبا" ۷۰درصدتقریبا"
تابستان ۱۰درصد    " درصد۹۰   "
پاییز ۳۰ درصد  " ۷۰درصد  "
زمستان ۵۰ درصد  " ۵۰ درصد "

باید توجه داشت در صورتی که از بوتن خالص در سیلندر استفاده شود،در درجه حرارت پایین به خوبی تبخیر نشده وسوخت به گاز سوخت تبدیل نمیشود.واگر از پروپان خالص استفاده شودفدر محل های گرمفشار داخلی سیلندر بعلت سرعت تبخیر پروپان به بیش از حد قابل قبول خواهد رسید.بدین لحاظ در مخلوط گاز مایع در صدها بصورتی انتخاب میشود که در تمام فصول قابل قبولی در سیلندر ایجاد شود.


   نیتروژن
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388

آمونیاک


نیتروژن یکی از سازنده‌های اصلی پروتئینها، نوکلئیک اسیدها، ویتامینها و هورمونهاست و در تمام موجودات زنده وجود دارد. جانوران نیتروژن مورد نیاز خود را از گیاهان یا جانوران دیگر تأمین می‌کنند. گیاهان باید نیتروژن مورد نیاز خود را از خاک تأمین کنند یا آن را از نیتروژن جو جذب کنند. جذب نیتروژن شامل فرایندی است که طی آن گیاهان را به می‌کاهند یا به عبارتی آن را «تثبیت» می‌کنند. به طوری که تخمین زده شده است، سالیانه 200 میلیون تن از طریق تثبیت بیولوژیکی نیتروژن تولید می‌شود. گیاهان به تنهایی نمی‌توانند را به کاهش دهند. برخی باکتریها که در غده‌های ریشه بقولات (مانند نخود و لوبیا) و شبدر وجود دارند، به کمک آنزیم نیتروژناز، موجود در جو را در شرایط عادی به می‌کاهند.
در مقیاس صنعتی، آمونیاک توسط فرایند هابر تولید می‌شود. در فرایند هابر، مخلوطی از و را در فشار 200 الی 300 اتمسفر و دمای 400 تا از روی ذرات بسیار ریز آهن به عنوان کاتالیزگر عبور می‌دهند.
img/daneshnameh_up/f/f1/mch0125a.jpg
مقدار زیادی از آمونیاک تولید شده به کودهای جامد مانند آمونیوم نیترات، آمونیوم فسفات، آمونیوم سولفات و اوره، ، تبدیل می‌شود. مقداری از آن نیز به عنوان کود شیمیایی به طور مستقیم به خاک تزریق و توسط رطوبت خاک جذب می‌شود.


   نیتروژن
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388

نیتروژن


مولکول نیتروژن به صورت دو اتمی است. هر اتم نیتروژن پنج الکترون ظرفیت دارد و برای رسیدن به آرایش الکترونی هشتایی، این اتمها با توجه به کوچک بودن نسبی شعاع کوالانسی خودبه اندازه کافی به یکدیگر نزدیک می‌شوند و با تشکیل یک پیوند سیگما و دو پیوند پی قوی که در واقع شامل اشتراک سه جفت الکترون بین این دو اتم است، مولکول را تشکیل می‌دهند.
انرژی تفکیک پیوند در مولکول نیتروژن است که تقریباً دو برابر انرژی پیوند دوگانه در مولکول اکسیژن است. به علت قدرت زیاد پیوند سه‌گانه در مولکول ، مولکول نیتروژن واکنش‌پذیری خیلی کمی دارد، به طوری که لیتیم یکی از معدود عنصرهایی است که با مولکول نیتروژن در شرایط عادی واکنش می‌دهد.
ترکیبهای نیتروژن با عنصرهای جدول تناوبی، به استثنای عنصرهای گازهای نجیب شناخته شده‌اند، زیرا واکنش‌پذیری نیتروژن با افزایش دما به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. مثلاً در دمای زیاد، نیتروژن با هیدروژن واکنش می‌دهد و مولکول آمونیاک به وجود می‌آید و با اکسیژن نیز ترکیب می‌شود و نیتروژن اکسید می‌دهد. تعدادی از کاتالیزگرها نیز می‌توانند بی‌اثری نیتروژن را در دمای کم از بین ببرند.


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388

عنصرهای گروه VA


نیتروژن، فسفر، ارسنیک، انتیموان و بیسموت عنصرهای گروه را تشکیل می‌دهند و آرایش الکترونی لایه ظرفیت آنها است. نیتروژن و فسفر نافلز، ارسنیک و انتیموان شبه فلز و بیسموت یک فلز است.

جدول پاره‌ای از ویژگیهای عنصرهای گروه
نیتروژن فسفر ارسنیک انتیموان

 

بیسموت

نماد شیمیایی
عدداتمی
7 15 33 51 83
دمای ذوب
210- *44 814 631 271
دمای جوش
196- *280 تصعید می‌شود 1380 1560
چگالی
0.00125 *1.83 5.73 6.69 9.75
انرژی نخستین یونش
1402 1012 947 838 703
شعاع اتمی
0.7 1.10 1.20 1.40 1.50
الکترونگاتیوی (مقیاس پائولینگ)
3.0 2.019 2.18 2.05 2.02
اعداد اکسایش
3- , +5 +5,+3,-3 +5,+3 +5,+3 +5,+3
* داده‌ها برای فسفر سفید است.

اعداد اکسایش عنصرهای گروه در ترکیبهای آنها از 3- (که لایه ظرفیت به طور کامل پر است) تا 3+ و 5+ (که لایه ظرفیت به طور جزئی یا به طور کامل خالی است) می‌باشد.


   ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یک سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388


؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یک سوال؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در طیف نشری خطی اتم هیدرون آيافقط بر انگیخته شدن یک الکترون از یک اتم همه ی خطوط طیفی را ایجاد می کند یا الکترون های همه ی اتم های هیدروژن؟
                             

    پاسخ: الکترون های همه ی اتم های هیدروژن بر انگیخته شده خطوط طیفی مشابهی ایجاد می کنند در نتیجه تعدادمعینی خطوط طیفی مشاهده می شود.


   قویترین اسید دنیا
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : سه شنبه هجدهم فروردین 1388


قویترین اسید دنیا كه لااقل یك میلیون مرتبه قویتر از اسید سولفوریك غلیظ شده می
باشد دریكی از ازمایشگاهای كالیفرنیا ساخته شد.شاید این اسید كمترین میزان خورندگی
را هم داشته باشد.این تركیب كربوران اسید نامیده شده است تولید كنندگان ان می گویند
این نخستین ابر اسیدی است كه می توان انرا در ظرف شیشه ای (لوله ازمایشگاهی )
نگهداری كرد . ابر اسید قبلی اسید فلوئور وسولفوریك به قدری قوی است كه
مستقیما(فورا) می تواند شیشه را خود حل كندولی به نظر می رسد خاصیت اسید جدید به
پایداری شیمیایی قابل توجهش برگردد.
كریستفررید از دانشگاه كالیفرنیا ، دیو رسید وهمكارانش . این اسید مانند همه اسیدها
با تركیبات دیگر واكنش نشان می دهدویك اتم هیدروژن با بار مثبت به انها می دهد اما
بنیان باقی مانده انقدر پایدار است كه ان از واكنش بیشتر خودداری می كند .
این دومین واكنشی است كه برای خورندگی ضروری است برای مثال اسید هیدروفلوریك كه
غالبا تركیب شده از دی اكسید سیلیكون می خورد شیشه را زیرا یون فلورید به این
سیلیكون حمله می كند همانطوریكه هیدروژن با اكسیژن واكنش می دهد.
این اسید جدید با فرمول(H(CHB11GL11  تمایل بسیار زیادی برای دادن یون هیدروژن
داردكه میزان قدرت اسیدی انهارا تعریف میكند(معین میكند)و صد تریلیون بار از اب
استخر اسیدی تر است اما بنیان باقی مانده اسید كه نتیجه از دست دادن یون هیدروژن
است شامل یازده اتم بورویك اتم كربن است كه در یك ساختار 20 وجهی قرار گرفته اند .
رید می گوید شاید پایدارترین گروه اتمهایی كه در شیمی وجود دارد باشد . هدف اصلی
محققان این است كه با استفاده از اسید های كربوران اتم های گار نجیب زنون را بسادگی
اسیدی كنند كاری كه تا كنون انجام نشده است

  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه دهم فروردین 1388


     
      ایزوتوپهــــــــــای هلیم

      معمولترین ایزوتوپ هلیم ، He-4 می‌باشد که هسته آن ، دارای دو پروتون و دو
      نوترون است. چون تعداد نوکلئونها عجیب است، این یک آرایش اتمی غیرعادی پایدار
      به‌حساب می‌آید، یعنی نوکلئونها در لایه‌های کامل آرایش یافته‌اند. بسیاری از
      هسته‌های سنگین‌تر بر اثر انتشار هسته‌های He-4 متلاشی می‌شوند، فرآیندی که
      فروپاشی آلفا نامیده شده ، به همین علت هسته‌های هلیم را ذرات آلفا می‌نامند
      و بیشتر هلیم زمین با این فرآیند تولید می‌شود.

      دومین ایزوتوپ هلیم ، He-3 است که هسته آن تنها دارای یک نوترون می‌باشد.
      علاوه بر اینها هلیم چندین ایزوتوپ سنگین تر رادیواکتیو دارد. He-3 عملا" در
      سطح زمین ناشناخته است، چون منابع درونی هلیم ، زمانیکه ذرات آلفا و هلیم
      اتمسفری در دوران زمین شناسی نسبتا" کوتاهی وارد فضا می‌شوند، فقط ایزوتوپ
      He-4 تولید می‌کنند.

      He-3و He-4 هر دو در انفجار بزرگ (Big Bang) تولید شده‌اند و بعد از هیدروژن
      ، فراوانترین عنصر موجود در طبیعت هلیم است. هلیم اضافی بوسیله همجوشی
      هیدروژن درون هسته‌های اختری و از طریق فرآیندی که زنجیره پروتون – پروتون
      نامیده می‌شود، تولید می‌گردد.
      


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه دهم فروردین 1388


      برای  شما  در ادامه گونه‌هــــــــای مختلف هلیم را معرفی میکنم 

      هلیم مایع ( He-4) به دو صورت یافت می‌شود : He-4II و He-4I که در نقطه تحول
      فعالی در دمای 1768,2K و در فشار بخار آن مشترک هستند. He-4I ( بالای این
      نقطه) مایعی نرمال است، اما He-4II ( پایین این نقطه) شبیه هیچ یک از مواد
      شناخته شده نمی‌باشد.
      وقتی در دمای بالاتر از 1768,2K و در فشار بخار خود ( به اصطلاح نقطه لامدا )
      سرد شد، تبدیل به یک ابر شار به نام هلیم مایع II می‌گردد ( برعکس هلیم مایعI
      که نرمال است) که به علت تاثیرات کوانتومی ، ویژگیهای غیر عادی زیادی داشته ،
      یکی از اولین نمونه‌های مشاهده شده از اثرات کوانتومی است که درمقیاس
      macroscopic عمل می‌کند.

      چون این تاثیر متکی به تراکم بوزونها( bosons ) است، این تحولات در He-3 در
      دمایی پایین‌تر از He-4 رخ می‌دهد، اما هسته‌های He-3 فرمیونها ( fermions )
      هستند که نمی‌توانند جداگانه متراکم شوند، ولی در جفتهای بوزونی باید اینگونه
      باشند. چون این دگرگونی منظم است، بدون گرمای نهان در نقطه لامدا این دو نوع
      مایع هرگز همزیستی نمی‌کنند.

      هلیم II دارای ویسکوزیته صفر است و خاصیت هدایت حرارتی آن از تمام مواد دیگر
      بیشتر است. بعلاوه هلیم II پدیده ترمومکانیکال را بروز می‌دهد؛ اگر دو ظرف
      حاوی هلیمII بوسیله یک لوله بسیار باریک به هم متصل باشند و یکی از آنها را
      گرم کنیم، جریانی از هلیم II به طرف ظرف گرم شده بوجود می‌آید. بر عکس در
      پدیده مکانیک حرارتی ، سرد کردن هلیم II که در حال خارج شدن از لوله باریک
      است، باعث ایجاد جریان اجباری هلیم II در لوله ای باریک می‌شود.

      تغییرات حرارتی وارده بر هلیم II ، همانند آنچه که در تغییرات تراکم صدا وجود
      دارد ( پدیده ای که " صدای دوم " نامیده می‌شود ) سرتاسر این مایع انتشار
      می‌یابد.سطوح سختی که با هلیم II در تماسند، بوسیله لایه نازکی به قطر 50 تا
      100 اتم پوشیده می‌شوند که در طول آن می‌تواند جریان بدون اصطکاک این مایع
      انجام پذیرد؛ در نتیجه نگهداری هلیم II در ظرف باز ، بدون خارج شدن این مایع
      از لبه آن امکان پذیر نیست.

      جابجائی‌های فراوان هلیم II بوسیله لایه آن با سرعت ثابت انجام می‌شود که فقط
      به دما بستگی دارد. در آخر اینکه یک حجم زیادی از هلیم II بصورت یک واحد گردش
      نخواهد داشت. در عوض تلاش برای گردش آنها منجر به vortice های کوچک بدون
      اصطکاکی در این مایع خواهد شد.


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه دهم فروردین 1388

 

      Helium

      اولين گاز نجيب

 


      اطلاعات اولیه

      هلیم ، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان He و عدد اتمی 2 وجود
      دارد. هلیم که گاز بی‌اثر بی‌رنگ و بی‌بویی است، دارای پایین‌ترین نقطه جوش
      در میان عناصر است و تنها تحت فشار بسیار زیاد به حالت جامد در می‌آید. این
      عنصر بصورت گاز تک‌اتمی یافت می‌شود، از نظر شیمیایی خنثی می‌باشد و بعد از
      هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان به حساب می‌آید.

      هلیم در جو زمین به میزان بسیار کم براثر فرسایش مواد معدنی خاصی یافت شده ،
      در بعضی از آبهای معدنی هم وجود دارد. هلیم در گازهای طبیعی خاصی بصورت
      مقادیر قابل تهیه تجاری وجود دارد و از آن بعنوان گاز بالابرنده در بالونها ،
      مایع سردکننده سرمازا در آهنرباهای ابر رسانا و گاز وزن افزا در غواصی در
      آبهای عمیق استفاده می‌گردد.

      تاريخچه

      هلیم ( از واژه یونانی helios به معنی خورشید ) درسـال 1868 توسط "Pierre
      Janssen" فرانســوی و "Norman Lockyer" انگلیسی که مستقل از هم فعالیت
      می‌کردند، کشف شد. هر دوی آنها هنگام یک خورشید گرفتگی در همان سال ، مشغول
      مطالعه بر روی نور خورشید بودند و بطور طیف‌نمایی متوجه خط انتشار عنصر
      ناشناخته ای شدند. "Eduard Frankland" ضمن تایید یافته‌های Janssen ، نام این
      عنصر را با توجه به نام خدای خورشید در یونان ،Helios پیشنهاد کرد و چون
      انتظار می‌رفت این عنصر جدید ، فلز باشد، پسوند ium – را به آن افزود.

      "William Ramsay" سال 1895 این عنصر را از clevite جدا نمود و در نهایت متوجه
      غیر فلز بودن آن گشت، اما نام این عنصر تغییری نکرد. "Nils Langlet" و "Per
      Theodor Cleve" شیمیدانان سوئدی که بطور مستقل از Ramsay کار می‌کردند،
      تقریبا" در همان زمان موفق به جداسازی هلیم از Clevite شدند.

      سال 1907 "Thomas Royds" و "Thomas Royds" موفق به اثبات این واقعیت شدند که
      ذرات آلفا ، هسته‌های اتم هلیم می‌باشند. "Heike Kamerlingh Onnes" فیزیکدان
      آلمانی درسال 1908 اولین مایع هلیم را بوسیله سرد کردن این گاز تا 9K بدست
      آورد و به سبب این کار بزرگ ، جایزه نوبل را به او اهداء کردند.

      سال 1926، یکی از شاگردان او به نام "Willem Hendrik Keesom " برای اولین بار
      هلیم را بصورت جامد تبدیل نمود.


      پیدایــــــــش

      هلیم بعد از هیدروژن فراوانترین عنصر در جهان است و تقریبا" 20% ماده ستارگان
      را تشکیل می‌دهد. این گاز همچنین دارای نقش مهمی در واکنشهای پروتون – پروتون
      و چرخه کربن در ستارگان است که تشکیل دهنده بیشترین انرژی آنها می‌باشد.
      فراوانی هلیم بیشتر از آن است که با تولید توسط ستارگان توجیه شود، اما با
      مدل انفجار بزرگ (Big Bang ) سازگار است و اکثر هلیم موجود در جهان در سه
      دقیقه اول شکل‌گیری جهان بوجود آمده‌اند.

      این عنصر در جو زمین و به مقدار 1 در 000 00 2 وجود داشته ، بعنوان یک محصول
      فروپاشی در کانی‌های رادیواکتیو گوناگونی یافت می‌شود؛ بخصوص این عنصر در
      کانی‌های اورانیوم و توریم مانند clevites ، pitchblende، carnotite ،
      monazite و beryl ، بعضی از آبهای معدنی ( در بعضی از چشمه های ایسلند به
      میزان 1 در 1000 هلیم وجود دارد )، در گازهای آتشفشانی و در گازهای طبیعی
      خاصی در آمریکا (که بیشتر هلیم تجاری جهان از این منطقه بدست می‌آید) دیده
      می‌شود.

      هلیم را می توان از طریق بمباران لیتیم با بور بوسیله پروتونهای سریع تولید
      نمود.


      خصوصیات قابل توجه

      هلیم در دما و فشار طبیعی بصورت گازی تک‌اتمی وجود دارد و فقط در شرایط بسیار
      غیر عادی متراکم می‌شود. هلیم دارای پایین‌ترین نقطه ذوب در میان عناصر است و
      تنها مایعی است که با کاهش دما به جامد تبدیل نمی‌شود و در فشار استاندارد تا
      دمای صفر مطلق به حالت مایع باقی می‌ماند؛ (تنها با افزایش فشار می‌توان آنرا
      به جامد تبدیل نمود.)

      در واقع دمای بحرانی که بالاتر از آن بین حالات مایع و گاز هیچ تفاوتی وجود
      ندارد، تنها 19,5K است. He-4 و He-3 جامد از این نظر که یک محقق می‌تواند با
      استفاده از فشار حجم آنها را بیش از 30% تغییر دهد، منحصر به فرد هستند.
      ظرفیت گرمایی ویژه گاز هلیم بسیار زیاد است و بخار آن بسیار متراکم می‌باشد،
      بطوری‌که در صورت گرم شدن در دمای اطاق سریعا" منبسط می‌گردد.

      هلیم جامد فقط در فشار بالا و در تقریبا" 100 مگا پاسکال در 15- درجه کلوین
      است که بین دمای پایین و بالا یک جابجایی انجام می‌دهد که در آن ، اتمها
      دارای آرایشهای به‌ترتیب مکعبی و شش‌ضلعی می‌شوند. در یک لحظه از این دما و
      فشار ، حالت سومی بوجود می‌آید که در آن ، اتمها آرایشی مکعبی به خود
      می‌گیرند، در حالیکه جرم آن در مرکز قرار دارد.

      تمامی این حالات از نظر انرژی و چگالی مشابه هستند و دلایل این تغییرات به
      جزئیات چگونگی شکل‌گیری اتم‌ها بر می‌گردد.

      کاربردهـــــــا

      هلیم بیشتر بعنوان گازی بالابرنده در بالونها استفاده می‌شود که از آنها
      به‌ترتیب برای تبلیغات ، تحقیقات جوی ، شناسایی‌های نظامی و بعنوان یک چیز
      بدیع استفاده می‌شود. بعلاوه هلیم دارای قدرت بالابرندگی 92,64% هیدروژن است،
      اما بر خلاف آن قابل اشتعال نبوده ، بنابراین ایمن‌تر از هیدروژن به‌حساب
      می‌آید.

      ترکیبات

      هلیم اولین عنصر در گروه گازهای بی‌اثر است و برای بسیاری از اهداف عملی
      واکنش‌ناپذیر می‌باشد. اما در اثر تخلیه الکتریکی یا بمباران الکترونی ،
      ترکیباتی را با تنگستن ، ید ، فلوئور ، گوگرد و فسفر بوجود می‌آورد.


  
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : دوشنبه چهارم آذر 1387

عنوان : کاربردهای انرژی هسته ای

كلمات كليدي: انرژی هسته ای، كاربردها، نیروگاه هسته ای، بمب های هسته ای، پزشکی، کاربردهای کشاورزی، صنعتي، برتری ها، توليد برق


انرژی هسته ای کاربرداری زیاد در پزشکی در علوم و صنعت و کشاورزی و... دارد. لازم به ذکر است انرژی هسته ای به تمامی انرژی های دیگر قابل تبدیل است ولی هیچ انرژی به انرژی هسته ای تبدیل نمی شود .موارد زیادی از کاربردهای انرژی هسته ای در زیر آورده می شود .
 

نیروگاه هسته ای:
نیروگاه هسته ای (Nuclear Power Station) یک نیروگاه الکتریکی که از انرژی تولیدی شکست هسته اتم اورانیوم یا پلوتونیم استفاده می کند. اولین جایگاه از این نوع در 27 ژوئن سال 1958 در شوروی سابق ساخته شد. که قدرت آن 5000 کیلو وات است. چون شکست سوخت هسته ای اساساً گرما تولید می کند از گرمای تولید شده رآکتور های هسته ای برای تولید بخار استفاده می شود از بخار تولید شده برای به حرکت در آوردن توربین ها و ژنراتور ها که نهایتاً برای تولید برق استفاده می شود .
 

بمب های هسته ای:
این نوع بمب ها تا حالا قویترین بمبهای و مخربترین های جهان محسوب می شود. دارندگان این نوع بمبهاجزو قدرت های هسته ای جهان محسوب می شود .
 

پیل برق هسته ای Nuelear Electric battery:
پیل هسته ای یا اتمی دستگاه تبدیل کننده انرژی اتمی به جریان برق مستقیم است ساده ترین پیل ها شامل دو صفحه است. یک پخش کننده بتای خالص مثل استرنیوم 90 و یک هادی مثل سیلسیوم.
جریان الکترون های سریعی که بوسیله استرنیوم منتشر می شود ازمیان نیم هادی عبور کرده و در حین عبور تعداد زیادی الکترون ها اضافی را از نیم هادی جدا می‌کند که در هر حال صدها هزار مرتبه زیادتر از جریان الکتریکی حاصل از ایزوتوپ رادیواکتیو استرنیوم 90 می باشد .
 

کاربردهای پزشکی: كاربردهاي انرژي هسته‌اي
در پزشکی تشعشعات هسته ای کاربردهای زیادی دارند که اهم آنها عبارتند از:
    • رادیو گرافی
    • گامااسکن
    • استرلیزه کردن هسته ای و میکروب زدایی وسایل پزشکی با پرتو های هسته ای
    • رادیو بیولوژی

کاربرد انرژی هسته ای در بخش دامپزشکی و دامپروری :
تکنیکهای هسته ای در حوزه دامپزشکی موارد مصرفی چون تشخیص و درمان بیماریهای دامی ، تولید مثل دام ، اصلاح نژاد و دام ، تغذیه ، بهداشت و ایمن سازی محصولات دامی و خوراک دام دارد.
 

کاربرد انرژی هسته ای در دسترسی به منابع آب :
تکنیکهای هسته ای برای شناسایی حوزه های آب زیر زمینی هدایت آبهای سطحی و زیر زمینی ، کشف و کنترل نشت و ایمنی سدها مورد استفاده قرار میگیرد. در شیرین کردن آبهای شور نیز انرژی هستهای کاربرد دارد.
 

کاربردهای کشاورزی:
تشعشعات هسته ای کاربرد های زیادی در کشاورزی دارد که مهم ترین آنها عبارتست از:
• موتاسیون هسته ای ژن ها در کشاورزی
• کنترل حشرات با تشعشعات هسته ای
• جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی با اشعه گاما
• انبار کردن میوه ها
• دیرینه شناسی )باستان شناسی) و صخره شناسی )زمین شناسی) که عمر یابی صخره ها با C14 در باستان شناسی خیلی مشهور است.
 

کاربردهای صنعتی:
در صنعت کاربردها ی زیادی دارد از جمله مهمترین آنها عبارتند از:
• نشت یابی با اشعه
• دبی سنجی پرتویی(سنجش شدت تشعشعات ، نور و فیزیک امواج)
• سنجش پرتویی میزان سائیدگی قطعات در حین کار
• سنجش پرتویی میزان خوردگی قطعات
• چگالی سنج موادمعدنی با اشعه
• کشف عناصر نایاب در معادن
 

تکنیکهای هسته ای بر کشف مینهای ضد نفر نیز کاربرد دارد. بنابرین ، دانش هسته ای با این قدرت و وسعتی که دارد، هر روز بر دامنه استفاده از فناوری هسته ای و بویژه انرژی هسته ای افزوده می شود. کاربرد انرژی در بخشهای مختلف به گونه ای است که اگر کشوری فناوری هسته ای را نهادینه نماید، در بسیاری از حوزه‌های علمی و صنعتی ، ارتقای پیدا می کند و مسیر توسعه را با سرعت طی می نماید.

انرژی هسته ای در پزشکی هسته ای و امور بهداشتی:
در کشورهای پیشرفته صنعتی ، از انرژی هسته ای به صورت گسترده در پزشکی استفاده می گردد. با توجه به شیوع برخی از بیماریها از جمله سرطان ، ضرورت تقویت طب هسته ای در کشورهای در حال توسعه ، هر روز بیشتر می شود. موارد زیر از مصادیق تکنیکهای هسته ای در علم پزشکی است:
تهیه و تولید کیتهای رادیو دارویی جهت مراکز پزشکی هسته ای
تهیه و تولید رادیو دارویی جهت تشخیص بیماری تیرویید و درمان آنها
تهیه و تولید کیتهای هورمونی
تشخیص و درمان سرطان پروستات
تشخیص سرطان کولون ، روده کوچک و برخی سرطانهای سینه
تشخیص تومورهای سرطانی و بررسی تومورهای مغزی ، سینه و ناراحتی وریدی
تصویر برداری بیماریهای قلبی ، تشخیص عفونتها و التهاب مفصلی ، آمبولی و لختههای وریدی
موارد دیگری چون تشخیص کم خونی ، کنترل رادیو داروهای خوراکی و تزریقی و ...

کاربرد انرژی هسته ای در تولید برق : انرژي هسته اي
یکی از مهم ترین موارد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ، تولید برق از طریق نیروگاههای اتمی است. با توم به پایان پذیر بودن منابع فسیلی و روند رو به رشد توسعه اجتماعی و اقتصادی ، استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق را امری ضروری و لازم می دانند و ساخت چند نیروگاه اتمی را دنبال مینماید.
ایران هر ساله حدودا به هفت هزار مگاوات برق در سال نیاز دارد. نیروگاه اتمی بوشهر 1000 مگاوات برق را در صورت راه اندازی تامین می نماید. و احداث نیروگاههای دیگر برای رفع این نیازی ضروری است. برای تولید میزان برق حدود 190 میلیون بشکه نفت خام مصرف می شود. که در صورت تامین از طریق انرژی هسته ای سالیانه 5 میلیارد دلار صرفه جویی خواهد شد.

برتری انرژی هسته ای بر سایر انرژیها:
علاوه بر صرفه اقتصادی دلایل زیر استفاده از انرژی هسته ای را ضروری مینماید. منابع فسیلی محدود بوده و متعلق به نسلهای آتی میباشد. استفاده از نفت خام در صنایع تبدیل پتروشیمی ارزش بیشتری دارد. تولید برق از طریق نیروگاه اتمی ، آلودگی نیروگاههای کنونی را ندارد. تولید هفت هزار مگاوات با مصرف 190 میلیون شبکه نفت خام ، هزارتن دیاکسید کربن ، 150 تن ذرات معلق در هوا ، 130 تن گوگرد و 50 تن اکسید نیتروژن را در محیط زیست پراکنده می کند، در حالی که نیروگاه اتمی چنین آلودگی را ندارد.

 

» منبع: وبلاگ مهندسي هسته‌اي و پرتوپزشكي


   فسفر
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه هجدهم آبان 1387

فسفر

فسفر عنصر دیگری از گروه است که برای حیات ضروری می‌باشد. این عنصر در نوکلئیک اسیدها که رمز ژنتیکی را کنترل می‌کنند و در لیپیدها که غشای سلولها را تشکیل می‌دهند، یافت می‌شود. این عنصر به صورت یون فسفات،، نقش مهمی در سوخت و ساز قندها و سایر کربوهیدراتها ایفا می‌کند و تقریباً 20% وزن استخوان مربوط به مواد معدنی نظیر کلسیم فسفات، ، است. ترکیبهای فسفر اجزای مهم بسیاری از کودهای شیمیایی است.
برخی از ترکیبهای فسفر شبیه به ترکیبهای نیتروژن است. مثلاً (فسفین)، (دی فسفین)، (فسفر تری‌فلوئورید)، (کلسیم فسفید) همرده‌های (آمونیاک)، (هیدرازین)، (نیتروژن تری‌فلوئورید)و (کلسیم نیترید) هستند. عنصر نیتروژن عملاً در دمای اتاق بی‌اثر است، در حالی که عنصر فسفر خود به خود در تماس با هوا آتش می‌گیرد. این مطلب بیان می‌کند که در رفتار شیمیایی این دو عنصر تفاوتهایی نیز وجود دارد. اغلب، مشاهده می‌کنیم که ترکیبهای فسفر و نیتروژن در یک حالت اکسایش معین، فرمولهای شیمیایی متفاوتی دارند (جدول پ). تفاوت بین فسفر و نیتروژن را می‌توان با توجه به نکات زیر توضیح داد:
الف.پیوند سه‌گانه خیلی قویتر از پیوند سه‌گانه است.
ب.پیوند یگانهقویتر از پیوند یگانهاست.
ج.الکترونگاتیوی فسفر (1/2) خیلی کمتر از الکترونگاتیوی نیتروژن (0/3) است.
د.فسفر با آرایش الکترونی به علت در دسترس بودن تراز فرعی می‌تواند لایه ظرفیت خود را گسترش دهد و بیش از هشت الکترون در این لایه داشته باشد، در حالی که برای نیتروژن با آرایش الکترونی این امکان وجود ندارد.جدول (پ) ترکیبهای نیتروژن و فسفر با عدد اکسایش یکسان که فرمول شیمیایی متفاوت دارند.
ترکیب نیتروژن
ترکیب فسفر عدد اکسایش
0
(نیترو اسید)
(فسفرو اسید) +3
(سدیم نیتریت)
(سدیم فسفیت) +3
+3
(نیتریک اسید)
(فسفریک اسید) +5
(سدیم نیترات)
(سدیم فسفات) +5


شعاع کوالانسی اتم فسفر، 57/1 برابر بزرگتر از شعاع کوالانسی اتم نیتروژن است. از این رو، انتظار می‌رود که همپوشانی جانبی اوربیتالهای بین دو اتم فسفر کمتر از همپوشانی جانبی اوربیتالهای بین دو اتم نیتروژن و در نتیجه، پیوند سه‌گانهخیلی ضعیفتر از پیوند سه‌گانه باشد.
نیتروژن از مولکولهای تشکیل شده است و هر اتم نیتروژن از طریق اشتراک سه الکترون از لایه ظرفیت خود با اتم دیگر، آرایش کامل هشتایی را بدست می‌آورد، اما فسفر نمی‌تواند پیوند سه‌گانه قوی تشکیل دهد و از مولکولهای مجزای تشکیل شده است. در ، هر اتم فسفر توسط تشکیل پیوندهای یگانه با اتمهای مجاور خود به آرایش کامل هشتایی می‌رسد (شکل زیر)
img/daneshnameh_up/4/49/mch0125i.jpg
فسفر خالص که غالباً فسفر سفید نامیده می‌شود، ظاهری مومی شکل دارد و در دمای ذوب می‌شود و در دمای می‌جوشد. فسفر را با کاهیدن کلسیم فسفات توسط کربن در مجاورت سیلیس در دمای زیاد تهیه می‌کنند
فسفر سفید را معمولاً در زیر آب نگهداری می‌کنند، زیرا این عنصر در مجاورت اکسیژن هوا در دمایی بیشتر از دمای اتاق خود به خود مشتعل می‌شود. فسفر سفید به خوبی در کربن دی‌سولفید حل می‌شود و محلول حاصل نسبتاً پایدار است، اما اگر قطعه کاغذ صافی را در این محلول فرو بریم و سپس آن را خارج کنیم، به محض تبخیر حلال، کاغذ صافی مشتعل می‌شود. اگرچه پیوند یگانه P-P قوی است، اما فسفر سفید بسیار واکنش پذیر است. این واکنش پذیری با توجه به زاویه برای پیوند در مولکول چهاروجهی قابل درک است. این زاویه کوچک سبب شده که فشار در این مولکول زیاد باشد و در نتیجه، این فشار با گسسته شدن پیوندهای برداشته می‌شود.
چنانچه فسفر سفید را تا دمای حدود حرارت دهیم، یک پیونداز هر مولکول شکسته می‌شود و مولکولهای به یکدیگر می‌پیوندند. از به هم پیوستن مولکولهای پلیمری از فسفر به وجود می‌آید که رنگ‌قرمز تیره دارد و به آن فسفر قرمز می‌گویند (شکل زیر). واکنش‌پذیری فسفر قرمز در شرایط عادی خیلی کمتر از فسفر سفید است.
img/daneshnameh_up/4/4b/mch0125j.jpg
از سوختن فسفر در مقدار کافی اکسیژن تولید می‌شود که با آزاد شدن مقدار قابل ملاحظه‌ای گرما و نور همراه است
از سوختن فسفر در مقدار محدود اکسیژن حاصل می‌شود
ساختارهای در شکل زیر نشان داده شده‌اند. در هر دو ساختار، آرایش چهاروجهی اتمهایحفظ می‌شود، اما در هر ي

   فسفر
مرتبط با :    نویسنده : حقی    تاریخ ارسال : شنبه هجدهم آبان 1387

فسفر


فسفر عنصر دیگری از گروه است که برای حیات ضروری می‌باشد. این عنصر در نوکلئیک اسیدها که رمز ژنتیکی را کنترل می‌کنند و در لیپیدها که غشای سلولها را تشکیل می‌دهند، یافت می‌شود. این عنصر به صورت یون فسفات،، نقش مهمی در سوخت و ساز قندها و سایر کربوهیدراتها ایفا می‌کند و تقریباً 20% وزن استخوان مربوط به مواد معدنی نظیر کلسیم فسفات، ، است. ترکیبهای فسفر اجزای مهم بسیاری از کودهای شیمیایی است.
برخی از ترکیبهای فسفر شبیه به ترکیبهای نیتروژن است. مثلاً (فسفین)، (دی فسفین)، (فسفر تری‌فلوئورید)، (کلسیم فسفید) همرده‌های (آمونیاک)، (هیدرازین)، (نیتروژن تری‌فلوئورید)و (کلسیم نیترید) هستند. عنصر نیتروژن عملاً در دمای اتاق بی‌اثر است، در حالی که عنصر فسفر خود به خود در تماس با هوا آتش می‌گیرد. این مطلب بیان می‌کند که در رفتار شیمیایی این دو عنصر تفاوتهایی نیز وجود دارد. اغلب، مشاهده می‌کنیم که ترکیبهای فسفر و نیتروژن در یک حالت اکسایش معین، فرمولهای شیمیایی متفاوتی دارند (جدول پ). تفاوت بین فسفر و نیتروژن را می‌توان با توجه به نکات زیر توضیح داد:
الف.پیوند سه‌گانه خیلی قویتر از پیوند سه‌گانه است.
ب.پیوند یگانهقویتر از پیوند یگانهاست.
ج.الکترونگاتیوی فسفر (1/2) خیلی کمتر از الکترونگاتیوی نیتروژن (0/3) است.
د.فسفر با آرایش الکترونی به علت در دسترس بودن تراز فرعی می‌تواند لایه ظرفیت خود را گسترش دهد و بیش از هشت الکترون در این لایه داشته باشد، در حالی که برای نیتروژن با آرایش الکترونی این امکان وجود ندارد.جدول (پ) ترکیبهای نیتروژن و فسفر با عدد اکسایش یکسان که فرمول شیمیایی متفاوت دارند.
ترکیب نیتروژن
ترکیب فسفر عدد اکسایش
0
(نیترو اسید)
(فسفرو اسید) +3
(سدیم نیتریت)
(سدیم فسفیت) +3
+3
(نیتریک اسید)
(فسفریک اسید) +5
(سدیم نیترات)
(سدیم فسفات) +5


شعاع کوالانسی اتم فسفر، 57/1 برابر بزرگتر از شعاع کوالانسی اتم نیتروژن است. از این رو، انتظار می‌رود که همپوشانی جانبی اوربیتالهای بین دو اتم فسفر کمتر از همپوشانی جانبی اوربیتالهای بین دو اتم نیتروژن و در نتیجه، پیوند سه‌گانهخیلی ضعیفتر از پیوند سه‌گانه باشد.
نیتروژن از مولکولهای تشکیل شده است و هر اتم نیتروژن از طریق اشتراک سه الکترون از لایه ظرفیت خود با اتم دیگر، آرایش کامل هشتایی را بدست می‌آورد، اما فسفر نمی‌تواند پیوند سه‌گانه قوی تشکیل دهد و از مولکولهای مجزای تشکیل شده است. در ، هر اتم فسفر توسط تشکیل پیوندهای یگانه با اتمهای مجاور خود به آرایش کامل هشتایی می‌رسد (شکل زیر)
img/daneshnameh_up/4/49/mch0125i.jpg
فسفر خالص که غالباً فسفر سفید نامیده می‌شود، ظاهری مومی شکل دارد و در دمای ذوب می‌شود و در دمای می‌جوشد. فسفر را با کاهیدن کلسیم فسفات توسط کربن در مجاورت سیلیس در دمای زیاد تهیه می‌کنند
فسفر سفید را معمولاً در زیر آب نگهداری می‌کنند، زیرا این عنصر در مجاورت اکسیژن هوا در دمایی بیشتر از دمای اتاق خود به خود مشتعل می‌شود. فسفر سفید به خوبی در کربن دی‌سولفید حل می‌شود و محلول حاصل نسبتاً پایدار است، اما اگر قطعه کاغذ صافی را در این محلول فرو بریم و سپس آن را خارج کنیم، به محض تبخیر حلال، کاغذ صافی مشتعل می‌شود. اگرچه پیوند یگانه P-P قوی است، اما فسفر سفید بسیار واکنش پذیر است. این واکنش پذیری با توجه به زاویه برای پیوند در مولکول چهاروجهی قابل درک است. این زاویه کوچک سبب شده که فشار در این مولکول زیاد باشد و در نتیجه، این فشار با گسسته شدن پیوندهای برداشته می‌شود.
چنانچه فسفر سفید را تا دمای حدود حرارت دهیم، یک پیونداز هر مولکول شکسته می‌شود و مولکولهای به یکدیگر می‌پیوندند. از به هم پیوستن مولکولهای پلیمری از فسفر به وجود می‌آید که رنگ‌قرمز تیره دارد و به آن فسفر قرمز می‌گویند (شکل زیر). واکنش‌پذیری فسفر قرمز در شرایط عادی خیلی کمتر از فسفر سفید است.
img/daneshnameh_up/4/4b/mch0125j.jpg
از سوختن فسفر در مقدار کافی اکسیژن تولید می‌شود که با آزاد شدن مقدار قابل ملاحظه‌ای گرما و نور همراه است
از سوختن فسفر در مقدار محدود اکسیژن حاصل می‌شود
ساختارهای در شکل زیر نشان داده شده‌اند. در هر دو ساختار، آرایش چهاروجهی اتمهایحفظ می‌شود

.:. پرش به بالای صفحه .:.
.:: skin by javalord.mihanblog.com ::.
Copy right © 2009-2010

حقی-شیمی
رایان نامه ما :


جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ

.:: آمار سایت ::.

محل قرار دادن کد آمار